About author
Rezultati
PRVA ŠTEVILKA NOVIČNIKA POSVEČENA GOZDU
Jesen je čas, ko se zaradi številnih gozdnih dobrin še pogosteje odpravimo v gozd kot v preostalem delu leta. Konec septembra 2018 je Javni zavod Krajinski park Goričko v okviru projekta LIFE NATURAVIVA izdal prvo od štirih številk novičnika in jo posvetil biodiverziteti v gozdu. V novičniku so v osrednjem delu predstavljeni gradniki biodiverzitete v gozdu in gozdne rastline, glive in živali. Na zadnji strani pa bralci lahko najdejo ideje kako v vsakdanjem življenju prispevati k ohranjanju in povečanju biodiverzitete v gozdovih.
Novičnik bo prejelo več kot 8.300 gospodinjstev na območju občin Krajinskega parka Goričko, v prihodnje pa ga bo mogoče dobiti tudi na različnih dogodkih in stojnicah našega projekta.
Novičnik si lahko ogledate tukaj.

Nova publikacija JZ Triglavskega narodnega parka
V JZ Triglavskem narodnem parku bodo biodiverziteto predstavljali različnim generacijam. Izdali so novo publikacijo, ki je namenjena mlajšim generacijam. Vodnik za mlade obiskovalce TNP-ja je namenjen otrokom, da na preprost in razumljiv način izvedo veliko novega o fantastični raznolikosti življenja – biodiverziteti. Teksti so tudi prevedeni v angleški jezik. Prebirate ga lahko v elektronski verziji tukaj. Natisnjene izvode časopisa pa je prejelo že več kot 7000 otrok iz 39 osnovnih in podružničnih šol, na voljo pa so tudi v info centrih parka.

Magična narava 2018
Samo še do 17. februarja 2019 je odprto zbiranje fotografij za natečaj Naravoslovnega fotografa leta, ki je poimenovan »Magična narava«. Novo v tem letu je, da bo posebna žirija izbrala do pet fotografij, ki jih bodo poslali slovenski avtorji in odkupila pravice za njihovo uporabo za namene promocije biodiverzitete v projektu Life NATURAVIVA. Podrobnosti natečaja na http://photonature.si/natecaj.html Spodaj sta lanskoletni zmagovalni naravoslovni fotografiji leta. Zgoraj: Golden Capercaillie, Bernt Ǿsthus. Spodaj: 1000 žab, Matej Vranič.

Nova biodiverzitetna podoba vozila JZ TNP
Slovenija se ponaša z eno najvišjih biotskih pestrosti v Evropi. V Triglavskem narodnem parku živi več kot 7000 različnih živalskih in 1600 rastlinskih vrst. Javni zavod Triglavski narodni park v okviru projekta LIFE Naturaviva udejstvuje v aktivnostih na področju promocije in izobraževanja o biodiverziteti ter osveščanjem o raznolikosti življenja na različnih območjih v parku in njegovi okolici. Zato so načrtovali tudi novo obleko za svoje vozilo z raznoliko rastlinsko in živalsko grafiko. Rezultat lahko vidite na slikah spodaj, vozilo pa lahko ga srečate po poteh v Triglavskem narodnem parku.

Pobarvanka »Varuh zakladov Ljubljanskega barja«
Biodiverziteta je naš velik naravni zaklad. Pestrost življenja je tako velika, da njene posamezne delčke z vsakim obiskom v naravi znova odkrivamo – vsakič najdemo nov zaklad. V Javnem zavodu Krajinski park Ljubljansko barje so v okviru projekta LIFE NATURAVIVA izdali pobarvanko, s katero najmlajše vabijo, da se z barvicami v rokah odpravijo na pot odkrivanja zakladov Ljubljanskega barja. V pobarvanki nastopajo različne živalske in rastlinske vrste, značilne za habitate Ljubljanskega barja; med njimi je tudi sporočilna vrsta parka – močvirska logarica. Pobarvanka je namenjena predstavitvi raznolikosti življenja na Barju najmlajšim; sodelavci parka jo bodo uporabljali na delavnicah v vrtcih, šolah in na različnih prireditvah, namenjenih seznanjanju z biodiverziteto.

Magična narava 2018
Po uspehu mednarodnega fotografskega natečaja Magična narava 2017 (izbrane fotografije lahko pogledate v katalogu) vas vabimo k aktivni udeležbi na natečaju Magična narava 2018. Tudi v novem natečaju bomo zbirali fotografije, ki na čim bolj izviren način prikazujejo našo in svetovno biodiverziteto. Kategorije, v katere lahko pošljete fotografije in pogoji sodelovanja so dostopni na tej povezavi in so isti kot v prvem razpisu. K sodelovanju vabimo tako fotografe iz tujine, kot tudi fotografe iz Slovenije. V novem razpisu pa smo za slovenske udeležence pripravili še dodatno vzpodbudo. Podrobne informacije dobite na strani soorganizatorja natečaja, Združenje naravoslovnih fotografov Slovenije, kjer se lahko tudi prijavite. Zadnji rok za oddajo fotografij je 17. februar 2019. Vabljeni v čim večjem številu! Spodaj je zmagovalna fotografija avtorja Bernta Østhusa, ki je prejel naziv Naravoslovni fotograf leta 2017.

Pričela se je kampanja na mestnih plakatih
V začetku novembra 2018 smo pričeli s kampanjo na mestnih plakatih družbe Tam Tam. S prvim delom kampanje želimo javnosti predstaviti pojem biodiverziteta, sledile bodo vsebine o njenem pomenu, ogroženosti in varovanju. Plakate je oblikoval Zvone Kosovelj fotografije pa so prispevali različni avtorji. Kampanja bo pokrila celotno Slovenijo. Poiščite plakate v najbližjem mestu!

PRVA ŠTEVILKA NOVIČNIKA POSVEČENA GOZDU
Jesen je čas, ko se zaradi številnih gozdnih dobrin še pogosteje odpravimo v gozd kot v preostalem delu leta. Konec septembra 2018 je Javni zavod Krajinski park Goričko v okviru projekta LIFE NATURAVIVA izdal prvo od štirih številk novičnika in jo posvetil biodiverziteti v gozdu. V novičniku so v osrednjem delu predstavljeni gradniki biodiverzitete v gozdu in gozdne rastline, glive in živali. Na zadnji strani pa bralci lahko najdejo ideje kako v vsakdanjem življenju prispevati k ohranjanju in povečanju biodiverzitete v gozdovih. Novičnik bo prejelo več kot 8.300 gospodinjstev na območju občin Krajinskega parka Goričko, v prihodnje pa ga bo mogoče dobiti tudi na različnih dogodkih in stojnicah našega projekta. Novičnik si lahko ogledate tukaj.

Drugi nadzor projekta LIFE NATURAVIVA
V septembru sta nas obiskala gospod Mitja Kaligarič (NEEMO), nadzornik projekta LIFE NATURAVIVA in predstavnica Ministrstva za okolje in prostor, gospa Breda Ogorelec. Tokrat smo za srečanje izbrali največji grad v Sloveniji – grad Grad, kjer je tudi sedež Krajinskega parka Goričko. Obisk je potekal v prijetnem vzdušju, predstavili smo napredek projekta in že dosežene cilje. V konstruktivnem pogovoru smo rešili veliko vprašanj, prejeli smo tudi nasvete za delo v prihodnje. Redna srečanja projektnih partnerjev so tudi odlična priložnost za izmenjavo idej in načrtovanje skupnih aktivnosti.

»Biodiverzitetna« posodobitev učnega načrta za predmet čebelarstvo
V ponedeljek, 18. 6. 2018, je Strokovni svet RS za splošno izobraževanje soglasno sprejel posodobljen učni načrt za izbirni predmet čebelarstvo. V prenovljenem učnem načrtu je po zaslugi sodelavcev projekta LIFE NATURAVIVA precej vsebin posvečenih tudi pomenu in varovanju pestrosti opraševalcev.

NARAVOVARSTVENI TABOR 2018
V sklopu projekta LIFE NATURAVIVA LIFE16 GIE/SI/000711 smo na Grmu Novo mesto – centru biotehnike in turizma organizirali naravovarstveni tabor za študente naravovarstva. Letos je bil tabor z naravovarstvenimi vsebinami že drugič zapored. S prvimi in drugimi letniki višješolskega študija naravovarstva smo se odpravili od 14. do 18. maja 2018 na Goričko in do Ormoških lagun, na severovzhod Slovenije. Prva dva dneva smo kljub dežju raziskovali floro in favno Krajinskega parka Goričko in spoznali projektne partnerje tudi pri njihovem delu. V sredo smo obiskali Doživljajski park Vulkanija in spoznali učno pot Tromejnik, predstavili pa so nam tudi Lovišče s posebnim pomenom Kompas Peskovci. Pika na i sredinega dneva pa je bil obisk Vidrinega informacijskega centra Aqualutra v Križevcih, kjer smo izvedeli veliko o vidrah in njihovemu načinu življenja. Po mnenju večine udeležencev je bila prava sprostitev adrenalinsko doživetje v Pustolovskem parku ob Bukovniškem jezeru, pa tudi številne orhideje v podjetju Ocean Orchids so nam ostale v zelo lepem spominu. Doživljanje narave v krajinskih parkih in naravnih rezervatih, terenske vaje, odlične trajnostne podjetniške ideje in veliko medsebojnega druženja – več kot dovolj razlogov za to, da postane naravovarstveni tabor tradicionalen! Priložene fotografije to tudi potrjujejo. Ob tej priložnosti se v imenu […]

1. Podelitev nagrad mednarodnega fotografskega natečaja Magična narava
V soboto, 26.5.2018, smo zaključili prvega (od štirih) fotonatečajev naravoslovne fotografije, ki jih bomo izvedli v okviru projekta Life Naturaviva.

Vibracijski kviz
V soboto, 21. aprila, je bil svetovni dan polkrilcev, ob tej priložnosti smo za vas pripravili kratek spletni kviz.

Fotonatečaj
Zbiranje fotografij za mednarodni natečaj “Magična narava” je zaključeno. Prispelo je 3932 fotografij 270 avtorjev, iz Slovenije 686 fotografij 46 avtorjev. Kdo so zmagovalci posameznih kategorij in kdo zmagovalec celotnega natečaja bo obelodanjeno v maju, na zaključni slovesnosti. Foto: Davorin Tome

Divje čebele
Še malo pa pride pomad in z njo tudi divje čebele. Do takrat pa jih lahko občudujemo na novem plakatu, ki smo ga pripravili za MOL. Letošnja pomlad bo prav posebna, saj bomo prvič obeležili svetovni dan čebel.

Danes je Darwinov rojstni dan
Danes je Darwinov rojstni dan. Bistvo njegovega nauka je: »Ne preživi najmočnejša vrsta, niti najbolj inteligentna; preživi tista, ki se najbolje prilagaja spremembam.« Se bomo znali prilagoditi?