About author
Rezultati

Prosojnice “Kaj je biodiverziteta?”
Na Nacionalnem inštitutu za biologijo smo pripravili prosojnice »Kaj je biodiverziteta?«. Narejene so v okolju Microsoft PowerPoint. Namenjene so višjim razredom osnovne šole kot dopolnilo pri podajanju snovi o biodiverziteti. Ob tipični uporabi predavanje traja okoli 10 minut. Učitelji lahko prosojnice uporabljajo za pouk, učenci jih imajo lahko kot dodatno učno gradivo. V komentarjih (»notes«) je zapisano besedilo, ki sodi k sliki na vsaki posamezni prosojnici. S puščico je v besedilu označeno, kje program čaka na pritisk gumba za nadaljevanje. V primeru, da pri izvajanju uporabljate dva ekrana (ali ekran in platno) je besedilo vidno, ko izberete opcijo »Show presenter view«. Besedilo lahko dobite tudi ločeno, kot Wordov dokument, če pošljete poizvedbo na e-naslov life.naturaviva@nib.si, kamor lahko pošljete tudi predloge za izboljšave. Ob slikah lahko razložite poljubne dodatne primere, prosimo pa, da vsebine prosojnic ne spreminjate! Avtor prosojnic je Davorin Tome, avtor zgornje fotografije čmrlja pa Danilo Bevk.

Narava v novembru v Kozjanskem regijskem parku
V Kozjanskem parku smo izdali nov plakat o naravi in biodiverziteti našega zavarovanega območja za mesec november 2019. Zaradi vse nižjih temperatur mnoge žuželke v tem času iščejo toplejše suhe kotičke za prezimovanje. Opazimo jih na fasadah objektov, tudi v svojih domovih. Nočno aktivne vrste pri tem moti nočna osvetlitev ulic in objektov. Občina Kozje, ki se v celoti nahaja znotraj Kozjanskega regijskega parka, je v preteklih letih zasenčila reflektorje, ki osvetljujejo cerkve, ulično razsvetljavo pa posodobila, da res osvetljuje le prostor pod njimi. November je tudi čas, ko so kozjanski slapovi zaradi odpadlega listja še toliko lepši. Plakate lahko trenutno vidite na 34 lokacijah na biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje, in sicer na številnih osnovnih šolah, zdravstvenih domovih, knjižnicah, občinah in upravnih enotah.

Nova zloženka o zeleni infrastrukturi
Botanični vrt Univerze v Ljubljani in Nacionalni inštitut za biologijo sta v okviru projekta Life Naturaviva pripravila novo zgibanko o zeleni infrastrukturi kot podpori biodiverziteti v urbanih okoljih. Le-ta obsega vse površine poraščene z zelenjem – rastlinami, ki jih ureja in zanje skrbi človek. Je v mesto ujeta oblikovana narava. Ob pravilnem načrtovanju in vzdrževanju lahko zelena infrastruktura pomembno pripomore k ohranjanju in večanju biodiverzitete. V zloženki Zelena infrastruktura – podpora biodiverziteti izvemo kaj vse predstavlja zeleno infrastrukturo v urbanem okolju, kakšen je njen pomen ter kako s pravilnimi ukrepi biodverziteto ohraniti ali jo celo povečati. Zloženka je bila natisnjena v 10.000 izvodih, elektronsko verzijo zloženke pa si lahko ogledate na naši spletni strani. Spodnja fotografija: Drevored malega jesena (Fraxinus ornus) na Slovenski cesti v Ljubljani; zgornja fotografija: Novo mesto. Avtorica obeh fotografij je Blanka Ravnjak.

Ljubljansko barje na poštnih znamkah
Pošta Slovenije je izdala že več deset znamk z motivi rastlinskih in živalskih vrst, značilnih za Ljubljansko barje, z motivi bogate kulturne dediščine in pomembnih osebnosti, ki so tam iskale svoj navdih. Z namenom predstaviti zgodbo o pokrajini Ljubljanskega barja na nekoliko drugačen način, smo v knjižici Ljubljansko barje na poštnih znamkah zbrali znamke, povezane z Barjem. Na njih so predstavljeni izbrani motivi odličnih ilustratorjev in fotografov, ob izdaji posameznih znamk pa so bili objavljeni tudi njihovi opisi, ki nam ponujajo podrobnejši pogled na barjansko ravnico. Knjižico je izdal Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje v 1.000 izvodih, elektronsko verzijo knjižice pa si lahko ogledate tudi na spletu.

Plakat o naravi Kozjanskega parka za mesec oktober
V Kozjanskem parku smo izdali nov plakat o naravi in biodiverziteti našega zavarovanega območja za mesec oktober 2019. Tokrat poleg oktobrske narave na plakatu predstavljamo Franca Lupšina iz Hrastja ob Bistrici, ki je kot najbolj skrben lastnik travniškega sadovnjaka na območju parka postal CARJEVIČ leta 2019. Plakate lahko trenutno vidite na 35 lokacijah na biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje, in sicer na številnih osnovnih šolah, zdravstvenih domovih, knjižnicah, občinah in upravnih enotah.

Praznik kozjanskega jabolka in odprtje “Grajske poti Podsreda”
Letošnjo jesen se bomo v Kozjanskem parku zopet poklonili visokodebelnim travniškim sadovnjakom in praznovali jubilejni 20. Praznik kozjanskega jabolka. Tokrat se bodo številni dogodki simbolično odvili med 20. septembrom in 20. oktobrom 2019. Višek prireditve bo kot vsako leto doslej drugi vikend v oktobru z bogatim sejemskim dogajanjem v trgu Podsreda. Oba dneva se bo v trgu Podsreda odvijala tržnica regionalnih produktov, bogat kulturni program, ustvarjalne delavnice za otroke, športne, tekmovalne in družabne igre, predstavitev projektov, šol, zavarovanih območij, društev, tradicionalnih obrti, predstavitev predelave sadja… Tukaj si lahko ogledate celoten program 20. Praznika kozjanskega jabolka. Med številnimi dogodki, ki jih Kozjanski park pripravlja v okviru 20. Praznika kozjanskega jabolka je tudi odprtje »Grajske poti Podsreda«, ki smo jo uredili v okviru projekta Life Naturaviva. 2,5 km dolga interaktivna grajske učna pot o biodiverziteti vodi od srednjeveškega trga do gradu Podsreda in jo bomo odprli v torek, 8.oktobra 2019 ob 11. uri na upravi Kozjanskega parka v Podsredi (Podsreda 45). S potjo bomo poskušali nagovoriti obiskovalce, da se na grad podajo peš in dobijo nova znanja o bogati biotski pestrosti okolice. Vabljeni! Avtorica fotografije sadovnjaka je Barbara Ploštajner.

Razstava Ekosistemi Slovenije v centrih Qlandia
Razstava Ekosistemi Slovenije in biodiverziteta bo od 9.9.2019 dalje gostovala po vseh nakupovalnih središčih Qlandia po Sloveniji. Razstava bo na ogled po dva tedna, najprej v Kranju, potem se bo preselila v Kamnik in naprej v Novo Gorico, Novo mesto, Krško, Ptuj in Maribor. Na razstavnih panojih je predstavljeno osem osnovnih ekosistemov, ki jih najdemo v Sloveniji: gozd, kulturno krajino, visokogorje, naselja, celinske vode, mokrišča, morje in podzemlje. V Sloveniji je biodiverziteta tako bogata zaradi njene lege, saj se nahaja na stičišču štirih velikih geografskih regij: alpske, panonske, dinarske in sredozemske. In ker je razporejena na relativno majhni površini države, je to za Evropo nekaj posebnega. Na spletni strani si lahko ogledate elektronsko verzijo panojev. Vabljeni!

Biodiverziteta v Kozjanskem parku septembra
V Kozjanskem parku smo izdali nov plakat o naravi in biodiverziteti našega zavarovanega območja za mesec september 2019. Na vsakem plakatu želimo predstaviti nekoga, ki lepo skrbi za določeno rastlinsko ali živalsko vrsto. Tako na plakatu poleg septembrske narave predstavljamo družino Šturbej z Vetrnika, ki svoje travnike upravlja brez gnojenja in s pozno košnjo. S tem omogoča semenitev travniškim rastlinskim vrstam in s tem ohranitev Natura 2000 habitata v ugodnem stanju. Na njihovem travniku je speljana tudi botanična učna pot, ki jo obišče mnogo skupin in posameznikov. Plakate lahko trenutno vidite na 27 lokacijah na biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje, in sicer na številnih osnovnih šolah, zdravstvenih domovih, knjižnicah, občinah in upravnih enotah.

Odkrivamo svet opraševanja v Botaničnem vrtu
Botanični vrt v Ljubljani je v okviru projekta Life Naturaviva postavil učno pot o rastlinah in opraševalcih. Pri samostojnemu raziskovanju učne poti nam pomagajo zloženka Odkrivamo svet opraševanja, ki povzema vsebino učnih tabel, ter učni listi za učence osnovnih in srednjih šol. V zloženki izvemo zakaj je Slovenija vroča točka biodiverzitete, kaj je oprašitev in kdaj pride do oprašitve, kdo oprašuje in zakaj je to pomembno, kje živijo opraševalci in kako jim lahko pomagamo. Poleg tega izvemo še kup zanimivosti o opraševalcih, ki so v zloženki slikovito predstavljene. Zloženko si lahko v slovenskem in angleškem jeziku ogledate tudi v elektronski obliki. Avtor fotografije metulja je Davorin Tome.

Zloženka Kmetijstvo in biodiverziteta z roko v roki
Biodiverziteta je naš zaveznik pri pridelavi hrane, nadaljnji razvoj in blagostanje naše družbe pa bosta odvisna od tega, kako učinkovito bomo znali uskladiti pridelovanje hrane in ohranjanje biodiverzitete. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in Nacionalnem Inštitutu za biologijo smo zato pripravili zloženko, v kateri je razložen pomen ohranjanja biodiverzitete za kmetijstvo. Elektronsko verzijo zloženke si lahko v slovenščini in angleščini ogledate tudi na spletu. Avtor fotografije čebele je Blaž Koderman.

Majice z motivi sporočilnih vrst
V okviru projekta Life Naturaviva smo pripravili majice s šestimi motivi sporočilnih vrst. Na majicah se tako predstavljajo vidra, smrdokavra, gams, močvirska logarica, rjavi medved in kozjansko jabolko. Sporočilne vrste simbolizirajo posamezne naravne parke, ki so naši projektni partnerji, in s tem nosijo sporočilo za svoje življenjsko okolje ter njihova prizadevanja za varstvo narave. Motive je ilustriral Jurij Mikuletič, razen motiva jabolka, ki je avtorsko delo Zagorke Simić. Za oblikovanje, tisk in izvedbo je poskrbel projektni partner Inštitut Lutra. Na fotografiji so sodelavci projekta Life Naturaviva z Nacionalnega inštituta za biologijo.

Plakat o biodiverziteti v Kozjanskem parku v juliju
V Kozjanskem parku smo izdali nov plakat o naravi in biodiverziteti našega zavarovanega območja za mesec julij. Plakate lahko trenutno vidite na 27 lokacijah na biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje, in sicer na številnih osnovnih šolah, zdravstvenih domovih, knjižnicah, občinah in upravnih enotah.

Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje praznuje
Ljubljansko barje smo kot območje izjemne naravne in kulturne dediščine začeli prepoznavati šele v zadnjih nekaj desetletjih. Preteklost tega močvirnega območja je več kot dvesto let vezana predvsem na poskuse ukrotitve narave z bolj ali manj posrečenimi projekti izsuševanja, pridobivanja kmetijskih zemljišč in gospodarskega izkoriščanja. Prvi poskusi zavarovanja narave na Barju so se pojavili že v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja, Vlada Republike Slovenije pa je kar nekaj desetletij kasneje, 9. oktobra 2008, sprejela Uredbo o Krajinskem parku Ljubljansko barje, ki je začela veljati 12. decembra 2008. Manj kot leto kasneje, 9. julija 2009, je bil v Uradnem listu RS objavljen še Sklep o ustanovitvi javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje, ki je pričel veljati naslednji dan. Začetki niso bili lahki, a se je trud obrestoval – danes je v javnem zavodu zaposlenih 13 ljudi – 5 redno zaposlenih in 8 projektnih sodelavcev na projektih PoLJUBA, LIFE NATURAVIVA in Sava TIES, ki upravljajo z zavarovanim območjem in se hkrati s svojim delom trudijo za ohranjanje naravne in kulturne dediščine. Avtorja fotografij: Karel Oskar Dolenc (zgornja) in Barbara Vidmar (spodnja).

Nova razstava Ekosistemi Slovenije in biodiverziteta
Pripravili smo novo razstavo na roll-up panojih z naslovom Ekosistemi Slovenije in biodiverziteta. Na osmih panojih so predstavljeni osnovni ekosistemi, ki jih najdemo v Sloveniji: gozd, kulturno krajino, visokogorje, naselja, celinske vode, mokrišča, morje in podzemlje. Eden od razlogov za tako bogato biodiverziteto v Sloveniji je njena lega, saj se nahaja na stičišču štirih velikih geografskih regij: alpske, panonske, dinarske in sredozemske. Prvi razstavi sočasno gostujeta v Kulturnem domu Mlinše in na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, na spletni strani pa si lahko ogledate elektronsko verzijo panojev.

Junijski plakat o biodiverziteti v Kozjanskem parku
V Kozjanskem parku smo izdali drugi plakat o naravi in biodiverziteti našega zavarovanega območja za mesec junij. Na vsakem plakatu želimo predstaviti nekoga, ki lepo skrbi za določeno rastlinsko ali živalsko vrsto. Kot naravi prijaznega lastnika kozjanske zemlje v mesecu juniju predstavljamo družino Novak, ki skrbno varuje eno najlepših lip v parku – lipa je uvrščena med drevesne naravne vrednote državnega pomena. Plakate lahko trenutno vidite na 27 lokacijah na biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje, in sicer na številnih osnovnih šolah, zdravstvenih domovih, knjižnicah, občinah in upravnih enotah.

Izdali smo brošuro o biodiverziteti
Biodiverziteta in njen pomen za človeštvo sta premalo prepoznani vrednoti in zato premalo cenjeni. Izdali smo brošuro, da bi biodiverziteto približali vsem, ki jo še premalo poznajo. Pomembno je, da se zavedamo, da biodiverziteto potrebujemo in katere nevarnosti ji pretijo. Skupaj jo bomo lažje varovali. Urednica brošure je Marjana Hönigsfeld Adamić, avtorja besedila pa Danilo Bevk in Marjana Hönigsfeld Adamić. Na koncu brošure vas čaka čisto pravi strip – Groza bele noči! Brošura je prosto dostopna na tej povezavi. Tiskane izvode pa bomo razdelili tekom naslednjih let na različnih aktivnosti projekta Life Naturaviva.

Podelili smo nagrade naravoslovnim fotografom leta 2018
V soboto 18.maja 2019 smo imeli zaključno prireditev mednarodnega natečaja naravoslovne fotografije Magična narava 2018, ki ga organizira Nacionalni inštitut za biologijo v okviru projekta LIFE Naturaviva, skupaj z Združenjem naravoslovnih fotografov Slovenije. Ogledali smo si projekcijo izbranih fotografij, najboljši avtorji so dobili priznanja. Prireditev je popestril kulturni program, Luka Šparl iz JP Voka Snaga pa je zbranemu občinstvu predstavil bogato biodiverziteto krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Naravoslovni fotograf leta je postal Mikhail Korostelev iz Rusije, Slovenski naravoslovni fotograf pa Miran Krapež. Šestdeset izbranih fotografij, vključno z obema zmagovalnima, si boste lahko ogledali v elektronskem katalogu, ki ga bomo na naših spletnih straneh objavili v juniju. Že sedaj pa vabljeni na ogled izbranih fotografij, ki so razstavljene v avli Biološkega središča na Večni poti v Ljubljani. Preko ekranov pa si jih lahko ogledate tudi v letošnjem katalogu. Na fotografiji so na podelitvi prisotni zmagovalci posameznih kategorij natečaja in organizator natečaja, Marjan Artnak (skrajno levo). Foto: Davorin Tome.

Novi “mesečni plakati” o biodiverziteti v Kozjanskem parku
V mesecu maju smo v Kozjanskem parku začeli izdajati “mesečni plakat” o naravi in biodiverziteti našega zavarovanega območja. Prvi plakat smo zaenkrat obesili na 25 lokacij na biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje in sicer jih lahko vidite na številnih osnovnih šolah, zdravstvenih domovih, knjižnicah, občinah in upravnih enotah. Predvidoma vsak mesec bomo pripravili nov plakat in na takšen način promovirali bogato biodiverziteto našega območja med prebivalci in obiskovalci.

2. Novičnik za gospodinjstva na Goričkem
V JZ Krajinski park Goričko so izdali drugo številko novičnika, ki je posvečena biodiverziteti vrtov in sadovnjakov. Zaradi bližine domovanju ljudi sta pogosto spregledana kot življenjski prostor rastlin in živali, čeprav po pomenu nikakor ne zaostajata za drugimi življenjskimi prostori. Novičnik si lahko ogledate in preberete tudi v elektronski obliki na tej povezavi.

Natečaj »Biodiverziteti najbolj prijazen vrt«
Vrtovi so vedno bolj pomemben življenjski prostor za številne organizme, zato bomo v okviru projekta LIFE Naturaviva iskali biodiverziteti najbolj prijazne vrtove. Vrtove bomo iskali v štirih kategorijah: Hišni vrt Šolski vrt Zelenjavni vrtiček Terase in balkoni Pravila natečaja bomo objavili v januarju 2020, a ker se je vrtičkarska sezona že začela vas vabimo, da že začnete z urejanjem biodiverziteti prijaznega vrta. Sodelovali boste lahko tako, da nam boste do konca leta 2020 poslali izpolnjen prijavni obrazec in največ 10 fotografij vrta. Prijave bo nato pregledala strokovna komisija in nato najbolje ocenjene vrtove obiskala v letu 2021 za podrobnejše ocenjevanje. Zmagovalce bomo razglasili poleti 2021. V času natečaja bomo v vrtnarskih revijah, na spletni strani in profilu Facebook objavljali prispevke o biodiverziteti na vrtovih. Vabljeni k spremljanju in urejanju svojih vrtov, da bodo zakladnica biodiverzitete! Natečaj organizirata Botanični vrt Univerze v Ljubljani in Nacionalni inštitut za biologijo. Foto: Danilo Bevk

Gostovanje razstave Magična narava 2017 čez mejo
Razstava odličnih naravoslovnih fotografij z lanskega natečaja “Magična narava 2017” gostuje čez mejo. S pomočjo naših podizvajalcev pri projektu, Združenje naravoslovnih fotografov Slovenije, smo jo postavili v kraju Marano lagunare, Italija. Foto: M. Artnak

Razstava Barjanka na Krakovskem nasipu v Ljubljani
V Krajinskem parku Ljubljansko barje so v okviru projekta pripravili razstavo Barjanka, na kateri si boste lahko ogledali čudovite fotografije z lanskoletnega rekreacijsko-kolesarskega maratona Barjanka. Barjanka je kolesarski dogodek, ki ima namen predstaviti lepote Ljubljanskega Barja, med njimi tudi številne lepote narave – biodiverziteto, in je turistično športni dogodek, ki povezuje lokalno skupnost, občine, ponudnike in društva. Predstavljeni bodo tudi domiselni predlogi za medaljo Barjanke, skupaj s fotografijami izbranih motivov, ki so jih dijaki Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana uporabili na medaljah. Vabljeni k ogledu razstave na Krakovskem nasipu v Ljubljani ali na otvoritev razstave bo potekala 16. aprila ob 10-ih. Razstavo so v Krajinskem parku Ljubljansko barje pripravili v sodelovanju s Kolesarskim društvom Rog, družbo BTC, barjanskimi občinami, Turizmom Ljubljana in Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo Ljubljana.

Izbor fotografij za najboljšega fotografa leta 2018
V soboto, 16. marca, je v Kočevju zasedala žirija naravoslovnih fotografov v sestavi (na sliki od leve proti desni) Marjan Artnak (SI), Gunther Riehle (D), Pierluigi Rizzato (I) in Davorin Tome (SI). Izmed poslanih preko 4000 fotografij je po 12 urah trdega dela izbrala najboljše, izbrala je tudi najboljšega fotografa leta in najboljšega Slovenskega fotografa leta v okviru fotografskega natečaja Magična narava 2018, ki ga organiziramo v okviru projekta Life Naturaviva. Rezultati bodo objavljeni na prireditvi, ki bo v maju. Podrobnejše informacije o prireditvi sledijo kmalu.

Nove zastave s sporočilnimi vrstami projekta Life Naturaviva
Biodiverziteta so različne vrste organizmov. Med pestrim naborom visoke slovenske biodiverzitete smo izbrali tiste, ki so nosilci sporočil za svoje življenjsko okolje. Le kako bi jim lahko bolje izbrali mesto, kjer bodo te »sporočilne vrste« široko oznanjale, kot v obliki čudovitih ilustracij na zastavah? Sporočilne vrste so izbrali naravni parki – projektni partnerji; izbrane vrste simbolizirajo posamezen park in njegova prizadevanja za varstvo narave. Ilustracije so avtorsko delo Jurija Mikuletiča in ilustracija jabolke je avtorsko delo ge. Zagorke Simić, za oblikovanje in izvedbo zastav pa je poskrbel Inštitut Lutra. Izbrane so bile naslednje sporočilne vrste: Smrdokavra (po goričko »upkač«) se hrani z velikimi žuželkami, ki jih lahko najde v mozaični kulturni krajini, značilni za Krajinski park Goričko; sestavljajo jo visokodebelni sadovnjaki, ekstenzivni travniki, mejice in kolovozi. Močvirska logarica (močvirski tulipan) je široko prepoznavna vrsta na območju Krajinskega parka Ljubljansko barje; poznajo jo tako domačini kot obiskovalci, med katerimi so tudi tujci, ki se vsako leto vračajo na ogled cvetočih rastlin. Ogrožena je zaradi izginjanja rastišč – ekstenzivnih vlažnih travnikov na Ljubljanskem barju. Rjavi medved živi v okoliških gozdovih Cerkniškega jezera – gozdovih Javornikov, Slivnice, Menišije, to je območje Notranjskega regijskega parka; je ena od trojice najbolj karizmatičnih evropskih živalskih vrst. […]

Nova biodiverzitetna podoba vozila JZ Kozjanski park
Naravo Kozjanskega parka označuje izjemno visoka stopnja biotske pestrosti, popisi in monitoringi iz leta v leto še daljšajo sezname rastlinskih in živalskih vrst. Javni zavod Kozjanski park se v okviru projekta LIFE Naturaviva udejstvuje v aktivnostih na področju promocije in izobraževanja o biodiverziteti in z ozaveščanje o raznolikosti življenja na različnih območjih v parku in njegovi okolici. V ta namen bo služil tudi kombi parka z novo biodiverzitetno obleko!

Fotorazstava Magična narava se seli na Goričko
Razstava Magična narava, ki združuje najboljše fotografije mednarodnega fotografskega natečaja naravoslovne fotografije bo od 1. marca 2019 na ogled tudi na največjem gradu na Slovenskem, gradu Grad na Goričkem. Obiskovalci bodo lahko med 32 najboljšimi fotografijami spoznali, zakaj je narava največja umetnica. Naziv »Naravoslovni fotograf leta 2017 Slovenije« je dobil Matej Vranič za zmagovalno fotografijo z naslovom »1000 žab«. Naziv »Naravoslovni fotograf leta 2017« pa je prejel Bernt Orsthus (Norveška) za fotografijo z naslovom »Golden Capercaillie«. Grad je v mesecu marcu odprt od torka do nedelje med 10. in 16. uro in v mesecu aprilu od 10. do 18. ure. Grad bo izjemoma zaprt na veliko noč, 21.4. in odprt na velikonočni ponedeljek, 22.4.2019. Lepo vabljeni!

Notranjski regijski park na srečanjih z domačini
V Notranjskem regijskem parku so v januarju pričeli s srečanji z domačini, katerih namen je z lokalnimi prebivalci predebatirati načrte, prisluhniti njihovim idejam in rešitvam in jih, kolikor mogoče, komponirati v njihovo nadaljnje delo. Svoje aktualne projekte in med njimi tudi projekt LIFE NATURAVIVA so predstavili domačinom, med njimi izvedli anketo in z njimi predebatirali najbolj ključne predloge. V januarju so izvedli dve srečanji, eno v Gorenjem Jezeru in drugo v Cerknici. Srečanja bodo nadaljevali tudi v prihodnje saj si želijo, da bi postal jezerski svet za obiskovalce prijetnejši, s spremembami, ki bodo obenem zaščitile redke in ogrožene rastline in živali ter poskrbele za bolj kakovostno in nemoteno življenje domačinov.

Nova publikacija JZ Triglavskega narodnega parka
V JZ Triglavskem narodnem parku bodo biodiverziteto predstavljali različnim generacijam. Izdali so novo publikacijo, ki je namenjena mlajšim generacijam. Vodnik za mlade obiskovalce TNP-ja je namenjen otrokom, da na preprost in razumljiv način izvedo veliko novega o fantastični raznolikosti življenja – biodiverziteti. Teksti so tudi prevedeni v angleški jezik. Prebirate ga lahko v elektronski verziji tukaj. Natisnjene izvode časopisa pa je prejelo že več kot 7000 otrok iz 39 osnovnih in podružničnih šol, na voljo pa so tudi v info centrih parka.

Magična narava 2018
Samo še do 17. februarja 2019 je odprto zbiranje fotografij za natečaj Naravoslovnega fotografa leta, ki je poimenovan »Magična narava«. Novo v tem letu je, da bo posebna žirija izbrala do pet fotografij, ki jih bodo poslali slovenski avtorji in odkupila pravice za njihovo uporabo za namene promocije biodiverzitete v projektu Life NATURAVIVA. Podrobnosti natečaja na http://photonature.si/natecaj.html Spodaj sta lanskoletni zmagovalni naravoslovni fotografiji leta. Zgoraj: Golden Capercaillie, Bernt Ǿsthus. Spodaj: 1000 žab, Matej Vranič.

Nova biodiverzitetna podoba vozila JZ TNP
Slovenija se ponaša z eno najvišjih biotskih pestrosti v Evropi. V Triglavskem narodnem parku živi več kot 7000 različnih živalskih in 1600 rastlinskih vrst. Javni zavod Triglavski narodni park v okviru projekta LIFE Naturaviva udejstvuje v aktivnostih na področju promocije in izobraževanja o biodiverziteti ter osveščanjem o raznolikosti življenja na različnih območjih v parku in njegovi okolici. Zato so načrtovali tudi novo obleko za svoje vozilo z raznoliko rastlinsko in živalsko grafiko. Rezultat lahko vidite na slikah spodaj, vozilo pa lahko ga srečate po poteh v Triglavskem narodnem parku.

Pobarvanka »Varuh zakladov Ljubljanskega barja«
Biodiverziteta je naš velik naravni zaklad. Pestrost življenja je tako velika, da njene posamezne delčke z vsakim obiskom v naravi znova odkrivamo – vsakič najdemo nov zaklad. V Javnem zavodu Krajinski park Ljubljansko barje so v okviru projekta LIFE NATURAVIVA izdali pobarvanko, s katero najmlajše vabijo, da se z barvicami v rokah odpravijo na pot odkrivanja zakladov Ljubljanskega barja. V pobarvanki nastopajo različne živalske in rastlinske vrste, značilne za habitate Ljubljanskega barja; med njimi je tudi sporočilna vrsta parka – močvirska logarica. Pobarvanka je namenjena predstavitvi raznolikosti življenja na Barju najmlajšim; sodelavci parka jo bodo uporabljali na delavnicah v vrtcih, šolah in na različnih prireditvah, namenjenih seznanjanju z biodiverziteto.

Magična narava 2018
Po uspehu mednarodnega fotografskega natečaja Magična narava 2017 (izbrane fotografije lahko pogledate v katalogu) vas vabimo k aktivni udeležbi na natečaju Magična narava 2018. Tudi v novem natečaju bomo zbirali fotografije, ki na čim bolj izviren način prikazujejo našo in svetovno biodiverziteto. Kategorije, v katere lahko pošljete fotografije in pogoji sodelovanja so dostopni na tej povezavi in so isti kot v prvem razpisu. K sodelovanju vabimo tako fotografe iz tujine, kot tudi fotografe iz Slovenije. V novem razpisu pa smo za slovenske udeležence pripravili še dodatno vzpodbudo. Podrobne informacije dobite na strani soorganizatorja natečaja, Združenje naravoslovnih fotografov Slovenije, kjer se lahko tudi prijavite. Zadnji rok za oddajo fotografij je 17. februar 2019. Vabljeni v čim večjem številu! Spodaj je zmagovalna fotografija avtorja Bernta Østhusa, ki je prejel naziv Naravoslovni fotograf leta 2017.

Pričela se je kampanja na mestnih plakatih
V začetku novembra 2018 smo pričeli s kampanjo na mestnih plakatih družbe Tam Tam. S prvim delom kampanje želimo javnosti predstaviti pojem biodiverziteta, sledile bodo vsebine o njenem pomenu, ogroženosti in varovanju. Plakate je oblikoval Zvone Kosovelj fotografije pa so prispevali različni avtorji. Kampanja bo pokrila celotno Slovenijo. Poiščite plakate v najbližjem mestu!

PRVA ŠTEVILKA NOVIČNIKA POSVEČENA GOZDU
Jesen je čas, ko se zaradi številnih gozdnih dobrin še pogosteje odpravimo v gozd kot v preostalem delu leta. Konec septembra 2018 je Javni zavod Krajinski park Goričko v okviru projekta LIFE NATURAVIVA izdal prvo od štirih številk novičnika in jo posvetil biodiverziteti v gozdu. V novičniku so v osrednjem delu predstavljeni gradniki biodiverzitete v gozdu in gozdne rastline, glive in živali. Na zadnji strani pa bralci lahko najdejo ideje kako v vsakdanjem življenju prispevati k ohranjanju in povečanju biodiverzitete v gozdovih. Novičnik bo prejelo več kot 8.300 gospodinjstev na območju občin Krajinskega parka Goričko, v prihodnje pa ga bo mogoče dobiti tudi na različnih dogodkih in stojnicah našega projekta. Novičnik si lahko ogledate tukaj.

Drugi nadzor projekta LIFE NATURAVIVA
V septembru sta nas obiskala gospod Mitja Kaligarič (NEEMO), nadzornik projekta LIFE NATURAVIVA in predstavnica Ministrstva za okolje in prostor, gospa Breda Ogorelec. Tokrat smo za srečanje izbrali največji grad v Sloveniji – grad Grad, kjer je tudi sedež Krajinskega parka Goričko. Obisk je potekal v prijetnem vzdušju, predstavili smo napredek projekta in že dosežene cilje. V konstruktivnem pogovoru smo rešili veliko vprašanj, prejeli smo tudi nasvete za delo v prihodnje. Redna srečanja projektnih partnerjev so tudi odlična priložnost za izmenjavo idej in načrtovanje skupnih aktivnosti.

»Biodiverzitetna« posodobitev učnega načrta za predmet čebelarstvo
V ponedeljek, 18. 6. 2018, je Strokovni svet RS za splošno izobraževanje soglasno sprejel posodobljen učni načrt za izbirni predmet čebelarstvo. V prenovljenem učnem načrtu je po zaslugi sodelavcev projekta LIFE NATURAVIVA precej vsebin posvečenih tudi pomenu in varovanju pestrosti opraševalcev.

NARAVOVARSTVENI TABOR 2018
V sklopu projekta LIFE NATURAVIVA LIFE16 GIE/SI/000711 smo na Grmu Novo mesto – centru biotehnike in turizma organizirali naravovarstveni tabor za študente naravovarstva. Letos je bil tabor z naravovarstvenimi vsebinami že drugič zapored. S prvimi in drugimi letniki višješolskega študija naravovarstva smo se odpravili od 14. do 18. maja 2018 na Goričko in do Ormoških lagun, na severovzhod Slovenije. Prva dva dneva smo kljub dežju raziskovali floro in favno Krajinskega parka Goričko in spoznali projektne partnerje tudi pri njihovem delu. V sredo smo obiskali Doživljajski park Vulkanija in spoznali učno pot Tromejnik, predstavili pa so nam tudi Lovišče s posebnim pomenom Kompas Peskovci. Pika na i sredinega dneva pa je bil obisk Vidrinega informacijskega centra Aqualutra v Križevcih, kjer smo izvedeli veliko o vidrah in njihovemu načinu življenja. Po mnenju večine udeležencev je bila prava sprostitev adrenalinsko doživetje v Pustolovskem parku ob Bukovniškem jezeru, pa tudi številne orhideje v podjetju Ocean Orchids so nam ostale v zelo lepem spominu. Doživljanje narave v krajinskih parkih in naravnih rezervatih, terenske vaje, odlične trajnostne podjetniške ideje in veliko medsebojnega druženja – več kot dovolj razlogov za to, da postane naravovarstveni tabor tradicionalen! Priložene fotografije to tudi potrjujejo. Ob tej priložnosti se v imenu […]

1. Podelitev nagrad mednarodnega fotografskega natečaja Magična narava
V soboto, 26.5.2018, smo zaključili prvega (od štirih) fotonatečajev naravoslovne fotografije, ki jih bomo izvedli v okviru projekta Life Naturaviva.

Vibracijski kviz
V soboto, 21. aprila, je bil svetovni dan polkrilcev, ob tej priložnosti smo za vas pripravili kratek spletni kviz.

Fotonatečaj
Zbiranje fotografij za mednarodni natečaj “Magična narava” je zaključeno. Prispelo je 3932 fotografij 270 avtorjev, iz Slovenije 686 fotografij 46 avtorjev. Kdo so zmagovalci posameznih kategorij in kdo zmagovalec celotnega natečaja bo obelodanjeno v maju, na zaključni slovesnosti. Foto: Davorin Tome

Divje čebele
Še malo pa pride pomad in z njo tudi divje čebele. Do takrat pa jih lahko občudujemo na novem plakatu, ki smo ga pripravili za MOL. Letošnja pomlad bo prav posebna, saj bomo prvič obeležili svetovni dan čebel.

Danes je Darwinov rojstni dan
Danes je Darwinov rojstni dan. Bistvo njegovega nauka je: »Ne preživi najmočnejša vrsta, niti najbolj inteligentna; preživi tista, ki se najbolje prilagaja spremembam.« Se bomo znali prilagoditi?